Marek Heinz
Nikdy jsem neplánoval, že budu profesionál
Útočník Marek Heinz spojil své fotbalové začátky s Lázněmi Bohdaneč a také rodnou Olomoucí, když první roky své kariéry odehrál v tamní Sigmě. Na přelomu tisíciletí vybojoval s reprezentační jednadvacítkou postup na evropský šampionát, kde Češi skončili druzí. Díky tomu se jako jeden z mála hráčů posledních generací, mohl v roce 2000 podívat na olympijské hry. „Je pravda, že ve fotbalovém světě to asi není takový vrchol, ale olympiáda je zážitek,“ vzpomíná.
Poté opustil českou soutěž a působil v Bundeslize, kde oblékal dres Hamburku a Bielefeldu. V roce 2003 se opět do tuzemské ligy vrátil a v nadcházející sezoně dosáhl na své vůbec největší úspěchy, když se stal nejprve s ostravským Baníkem ligovým mistrem, následně byl nominován na seniorské Euro 2004 v Portugalsku, kde dokráčel s týmem až k bronzu. Na turnaji se navíc blýskl vítěznou trefou do sítě Lotyšska a jeho výtečně zahraný přímý kop v utkání s Německem, se stal dnes již legendární trefou.
Sám Marek Heinz to však vidí trochu jinak. „Ten gól s Němci mi každý připomíná, ale já si myslím, že gól na 2:1 v utkání s Lotyšskem byl daleko důležitější. Ta branka nám zajistila tři body a dostala nás do pohody. Gól proti Německu už vlastně nic neznamenal, protože jsme měli postup jistý."
Po Euru pak zamířil znovu do zahraničí, působil opět v Německu, ale i ve Francii, Maďarsku, Turecku či Rakousku. V reprezentačním dresu si zahrál i na mistrovství světa. Své domácí prvoligové působení zakončil v roce 2013 ve Znojmě. „Dal jsem si teď od fotbalu pauzu, chodím trénovat s třetiligovou Holicí a uvidíme, co bude dál," uzavírá.
Další příběhy

Jakub Kohák
Obránce na mě pořád mrkal
Režisér Jakub Kohák je autorem několika televizních reklam a jako herec se objevil například ve filmech U mě dobrý, Hlídač č. 47 a Na Cestě. S fotbalem si ho veřejnost spojuje ale především díky seriálu Okresní přebor, na jehož režírování se spolu s Janem Prušinovským podílel.

Richard Dostálek
Poprvé? Přijela se podívat celá rodina
Bývalý záložník, dlouholetý hráč Brna a Slavie Richard Dostálek své první góly dával za vesničku Jarošov. Později o něj soupeřili Sparta i Slavie a on si vybral tým z Edenu, kde hned začal dávat góly v evropských pohárech. „Každý gól, který dám já nebo někdo jiný z týmu je důležitý,“ říká současný trenér brněnské Zbrojovky.

Jiří Sabou
Moje kariéra není obvyklá
Do ligy naskočil poprvé až v pětadvaceti, přesto v ní Jiří Sabou zvládl odehrát jedenáct sezon a stihl i evropské poháry.

David Jarolím
Oslavu prvního bundesligového gólu mám zarámovanou
Zahrál si za Bayern Mnichov, stal se ikonou Hamburku, poznal atmosféru mistrovství světa i Evropy. Bývalý záložník David Jarolím může o fotbalových zážitcích vyprávět hodiny, i na první bundesligový gól si pamatuje velmi dobře. „Čekal jsem na něj asi třicet zápasů. Už jsem byl trochu nervózní a připomínali mi to i lidé okolo. Oslava byla bouřlivá, dokonce jsem sundal dres,“ usmívá se.