Skip to content

Ocenění

UEFA BEST GRASSROOTS PROJECT 2015

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se dočkala velkého úspěchu na mezinárodním fóru. Náborovou akci „Můj první gól“ totiž Evropská fotbalová unie (UEFA) ocenila jako nejlepší Grassroots projekt roku 2015 v rámci všech jejích členských zemí.

Celkem jednatřicet zemí se přihlásilo do soutěže o nejlepší projekt neprofesionálního fotbalu. Jako nejlepší z něj vyšla Fotbalová asociace České republiky.

„Prvenství jsme udělili České republice, jejímž projektem jsem fascinován,“ řekl čestný předseda Grassroots UEFA a bývalý místopředseda UEFA Per Omdal z Norska, který tehdejšímu předsedovi asociace Miroslavu Peltovi předal ocenění. Na druhém místě skončili Švýcaři, třetí Belgičané.

Pro FAČR je to druhé velké uznání od UEFA za práci s členskou základnou za poslední roky. Program členství ocenila UEFA jako nejlepší speciální projekt evropského fotbalu za rok 2012. „Nemůžeme čekat, že děti přijdou za námi, musíme my za nimi. A získat tolik nových fotbalistů je velmi cenné,“ uvedl Pelta. „Naše členská databáze každý rok roste o 10 až 15 tisíc členů a to i díky této akci. Víme, že když chceme hráčskou kvalitu, musíme mít nejprve kvantitu,“ vysvětlil generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

Česká strana dostala pozvání na konferenci Grassroots, kde hovořila o svém projektu, aby inspirovala další federace. „Už nyní ale vím, že je o tento projekt mezi asociacemi včetně Norska velký zájem,“ prohlásil Omdal.

„Tento náborový projekt FAČR nádherně zapadl do současné filosofie UEFA, která je zaměřena především na udržení a další růst členské základny pod názvem Grow 2020. FAČR ukázala, že je na správné cestě,“ okomentoval ocenění vedoucí Grassroots oddělení FAČR Otakar Mestek. „Celý projekt je oceněním práce velkého množství lidí z Fotbalové asociace, ale i samotných klubů, které se podílely na organizaci náborových akcí podpořených FAČR. Samozřejmě je to pro nás všechny velká motivace do budoucna, protože vidíme, že jsme nastavili správný směr a vymysleli projekt, který má smysl a jméno si poměrně rychle vybudoval nejen v České republice, ale i na půdě UEFA. Spousta zemí se zajímá, jak třeba jen jeho část uvést v život i v dalších zemích,“ dodal k oceněnému projektu Michal Blažej, Grassroots manažer FAČR.