Michal Špit
Mou kariéru provázel Nezmar, vždycky nám dal gól
Patří mezi jablonecké ikony, na rozdíl od Davida Lafaty ale gólům vždy zabraňoval. Člen prestižního Klubu ligových brankářů Michal Špit se na poslední chvíli dočkal i vstupu do Klubu legend. Teď v Jablonci vychovává své nástupce.
V kolika letech jste začal s fotbalem a kdo vás k němu přivedl?
Asi ve dvanácti letech mi skončila taková před-přípravka. Tenkrát jsem byl ještě v pražském oddíle, kde jsme dělali každý měsíc jiný sport. Po třech letech jsem si teprve vybral fotbal. Nepřivedl mě k němu nikdo, vybral jsem si ho sám, protože se mi ta hra líbila nejvíce.
A neměl na vás vliv třeba nějaký kamarád?
Já jsem si prošel mixem různých sportů, ale nejvíce mě zaujal fotbal a tak jsem se rozhodl pro něj. Vybral jsem si ho tedy sám.
Které všechny sporty jste tedy vyzkoušel?
Gros všeho byla atletika. Ale vyzkoušel jsem i všechny možné sporty třeba házenou, stolní tenis nebo plavání. Myslím si, že taková přípravka všem klukům dnes chybí.
Na jakých pozicích jste ve fotbale začínal? Nebo jste šel rovnou chytat?
Hned na prvním tréninku, který jsem absolvoval, se zranil brankář. Takže mě, jako vysokého, dali hned do brány místo něj a druhý den jsem šel chytat zápas na Bohemce. Byl jsem do toho tak nějak vržený.
To znamená, že jste neměl žádnou zkušenost na jiném postu?
Tenkrát jsme prohráli asi 5:0, ale trenéři Bohemky se ptali co je to za kluka a hned mě chtěli. Takže když jsem stál podruhé v bráně a dopadlo to celkem neúspěšně, tak už ve mně něco bylo. Jinou zkušenost než v bráně tedy nemám.
O jakém zápase teď mluvíme?
Hrál jsem tehdy za Slovan Bohnice a právě proti Bohemce. Myslím, že to bylo v kategorii mladší žáci.
Jak potom probíhala vaše cesta do vrcholového fotbalu?
Vyrůstal jsem ve Slovanu Bohnice a už asi ve 14 letech jsem přestoupil do Sparty. Spartou jsem pak procházel všemi mládežnickými kategoriemi až do dospělého fotbalu.
Vzpomínáte na nějaký konkrétní zápas z té doby?
Nevzpomínám na konkrétní zápasy, ale spíše na kamarády ze svého ročníku a z ročníku nade mnou. Byl tam Patrik Berger, Pavel Horváth a další. Dost hráčů z těchto ročníků se prosadilo do ligy.
Jako brankář jste měl za úkol gólům zabraňovat, ale vzpomenete si i na nějaký důležitý gól co jste dostal?
Já si vzpomínám, že jsem gól i dal. Ještě když jsem hrál v Bohnicích, tak jsem půlku zápasu chytal a prohrávali jsme 1:0. V druhé půlce jsem šel do pole a svým gólem jsem srovnával na 1:1.
Byl to váš jediný gól nebo jste ještě nějaký dal?
Tohle byl asi jediný. Když pominu nějaké přípravky, kdy jsem šel do pole jenom tak ze srandy.
Jak vzpomínáte na váš ligový debut?
Vzpomínám na něj moc dobře. To je chvíle, kterou si člověk vždy pamatuje. Chytal jsem za Příbram proti Českým Budějovicím. Hráli jsme doma a 1:0 vyhráli jsme.
Jaký je váš cíl teď na pozici trenéra?
Milníkem je teď jakákoliv trofej. Samozřejmě bych byl rád, aby se mnou trénovaný brankář dostal třeba do zahraničí nebo národního týmu. To je pro trenéra taky určitá meta.
Když jste vyrůstal, měl jste nějaký brankářský vzor?
Měl, ale to už jsou hodně staří hráči. Pro mě to byli třeba Schumacher nebo Jean-Marie Pfaff. A i když to jsou pro kluky dneska neznámé pojmy, tak tehdy to byly velké osobnosti.
Máte nějaký zákrok ve vaší kariéře, který považujete za nejdůležitější?
To takhle nemohu říct. Zákroků jsem měl mnoho a nejde takhle vybrat jenom jeden.
A třeba konkrétní zápas?
Pro mě to jsou ty zápasy, kde se mi dařilo a kde byl pro tým výsledek příznivý. Když se k tomu přičte, že jsem něco chytil a svému týmu pomohl, tak to jsou pro mě ty nejpříjemnější zápasy.
Vybavíte si nějakého střelce, proti kterému se vám nehrálo dobře?
Během mé kariéry mě provázel Honza Nezmar, který se dost často prosadil, měl výborný výběr místa, střely a čuch na góly. Ten pro mě byl v zápasech vždy nepříjemný.
V dubnu 2014 jste vychytal své 100. čisté konto a tím jste se stal členem Klubu ligových brankářů, jak na toto období vzpomínáte?
Na to období moc dobře nevzpomínám. Trvalo to strašně moc dlouho, než se mi to podařilo. Ale na ten konkrétní zápas už lépe. Hráli jsme proti Jihlavě a ta od 70. minuty už skoro neútočila a všichni jsme se snažili, abychom to čisté konto udrželi. Čekali jsme na to opravdu dlouho a celý tým mi to přál. Byla to na konci utkání uvolňující radost.
Co pro vás znamená gól?
Gól pro mě, jako pro brankáře, znamená zlo. Ale gól pro střelce je úžasný pocit.
Co pro vás znamená fotbal?
Fotbal pro mě znamená radost. Radost z úspěchu a z týmové hry. Ale někdy i smutek, na který však nejste nikdy sám.
Další příběhy

Karel Jarolím
Miluju tvořivé hráče
Prožívá vrchol trenérské kariéry, vede národní tým. Kouč Karel Jarolím ale zavzpomínal i na dobu, kdy sám v pozici záložníka střílel branky. „Na góly se fotbal hraje, pak propuká vlna emocí,“ popisuje trenér, jenž dvakrát slavil titul se Slavií (2008 a 2009). Zároveň přiznává, že má rád technické hráče. „Miluju fotbalisty, kteří mají nápady a jsou schopni něco vymyslet,“ tvrdí Jarolím. Snad jich v reprezentaci bude mít dost!

Daniel Šmejkal
Německo bylo mým vstupem do života
Byl skvělým záložníkem i středním obráncem, jemuž se předpovídala zářná budoucnost. Tu kvůli zdravotním potížím Daniel Šmejkal naplnil jen z části, po ukončení aktivní hráčské kariéry ale přesedlal do role trenéra. A v ní si zatím vede skvěle, když táhne k úspěchům Teplice.

Tomáš Vondrášek
Fotbal je moje mánie
Taková klubová věrnost, která je patrná u Tomáše Vondráška, je už velmi vzácná. Přečtěte si příběh teplického symbolu.

Pavel Čapek
Chtěl jsem být fotbalista nebo sportovní komentátor
Jeden z nejznámějších fotbalových komentátorů, jehož hlas doprovázel mnoho památných gólů, byl účastníkem několika evropských a světových šampionátů včetně úspěšného Mistrovství Evropy v roce 1996. Další velký turnaj čeká Pavla Čapka už zanedlouho.