Jan Laštůvka
Lepší než nuly jsou body
V prvním ligovém utkání udělal hrubou chybu, chytil míč za vápnem a vzápětí Baník dostal gól. „Ale trenér Jarabinský mě podržel a v bráně už jsem zůstal,“ vzpomíná někdejší reprezentant Jan Laštůvka, který to dotáhl až do Ligy mistrů v dresu Šachtaru Doněck, do anglických klubů West Ham či Fulham a nyní chytá ligu v Karviné.
Kdy a kde jste s fotbalem začínal a kdo vás k němu přivedl?
S fotbalem jsem začal v šesti letech v Karviné. K fotbalu mě přivedli starší kamarádi, kteří už v tamním klubu Baník ČSA Karviná hráli. Začal jsem hrát s nimi a u fotbalu jsem zůstal až do současnosti.
Začínal jste rovnou v bráně nebo i v poli?
Začínal jsem jako útočník, ale postupem času jsem to zkoušel i v bráně. V mládežnických kategoriích to fungovalo tak, že jsem za starší kategorii chytal a za mladší hrál v útoku.
Vybavíte si některé góly v mládežnických kategoriích?
Ze starších žáků mám v živé paměti utkání, ve kterém jsem dokázal vstřelit jako brankář dvě branky. První gól padl takřka z poloviny hřiště a druhý jsem dal z penalty. Zápas si dobře pamatuji, protože jsme v poločase prohrávali 3:0 a skončilo to 3:3.
Jak vypadala vaše cesta do ligy?
Do osmnácti let jsem hrál v Karviné. Poté jsem přestoupil do Baníku Ostrava, kde jsem chytal většinou za B-tým. Trenér Jarabinský mě následně vytáhl do „áčka“, kde mi dal šanci vyzkoušet první ligu.
Dokázal byste popsat váš první ligový zápas?
První ligové utkání si vybavuji velice dobře. Vyhráli jsme 2:1 nad Žižkovem a mně se stala kuriózní věc. Chytil jsem balón za vápnem a z následné standardní situace jsme obdrželi branku, kterou vstřelil Tomáš Hunal. Přes nepovedený začátek mě trenér Jarabinský podržel. V dalších zápasech jsem vážnější chybu neudělal, proto jsem už v bráně zůstal.
Vzpomínáte si na vaší první nulu?
Na první ligovou nulu si nevzpomínám. Pro mě jsou důležitější tři body než vychytaná nula. Na statistiky jsem nikdy moc nehleděl a momentálně je také příliš neřeším.
Co pro vás znamenalo reprezentovat Českou republiku?
Pro brankáře byla situace v reprezentaci těžká, protože jedničkou byl dobře chytající Petr Čech. Nebyl důvod nic měnit a v reprezentaci byla dobrá parta. Myslím si, že lidem, kteří měli něco proti, teprve později došlo, že jsme neměli špatný tým a snažili se hrát co nejlépe. V reprezentaci jsem odehrál tři utkání. Naskočil jsem hned do prvního ostrého kvalifikačního zápasu ve Skotsku, který skončil remízou 2:2. První obdrženou branku jsem mohl asi řešit jinak, ale možná byla zapříčiněna i počáteční nervozitou. Do tohoto zápasu jsem totiž neodehrál jediné přátelské utkání. Každý zápas v národním týmu je pro hráče sen a mně se splnil, přestože jsem zápasů neodchytal mnoho. Jednou jsem tam byl a to se počítá.
Vzpomenete si na vychytanou nulu proti Turecku?
Budu se asi chválit, ale zápas proti Turecku nám vyšel nad očekávání skvěle. Celý tým zvládl střetnutí fantasticky. Dokázali jsme porazit Turky. Povedlo se mi vychytat nulu, ale pro mě bylo prvořadé, že jsme zápas výborně odehráli a zvítězili. Zůstane mi v paměti.
Jakých úspěchů si v kariéře nejvíce ceníte?
Jsem hlavně rád, že jsem zdravý a mohu nadále hrát. Od malička jsem chtěl být fotbalistou a fotbalem se živit, což se mi podařilo. Je mi sice třicet čtyři let, to ale neznamená, že chci skončit. Možná jsem to mohl dotáhnout někam dál, ale člověk si musí vážit toho, co má.
Co pro vás znamená gól?
V profesionální kariéře jsem branku vstřelil, ta ale nebyla uznána. Pokud brankář dostane gól, může to s ním zacloumat. Musí si ale uvědomit, že je ještě dostatek času zápas změnit. Čím jsem starší, tak nad tím moc nepřemýšlím. Vždycky si vše rozeberu až po utkání.
A mohl byste popsat vaší neuznanou branku?
V ukrajinské lize jsem vykopával po ofsajdu balón a ten sklouzl v šestnáctce a přeletěl brankáře. Rozhodčí sice branku uznal, pak si ale uvědomil, jaká jsou pravidla, a po protestech ho následně odvolal. Jakmile se pískne ofsajd, někdo další se po rozehrávce musí míče dotknout. Obecně, pokud dá gólman branku, je to hlavně o štěstí. Když chodí gólmani kopat penalty nebo přímé kopy, je to už velký cirkus a show pro diváky. Výjimečně se stává, že brankář vstřelí gól v nastavení, když vyběhne ze své brány.
Závěrem, co pro vás vlastně znamená fotbal?
Od malička jsem se jím chtěl živit. Pamatuji si, jak nám předložili první profesionální smlouvu i na všechny další kroky. Když se potkáme s kamarády, se kterými jsme vyrůstali, společně to rozebíráme. Fotbal je celý můj život a tak to zůstane.
Další příběhy
Libor Došek
Každý gól hezký. Hlavně když je to doma a lidé řvou
I v 37 letech Libor Došek dokazuje, proč mu náleží prestižní 30. místo v Klubu ligových kanonýrů za 126 tref v elitních soutěžích. Tři z nich nastřílel v Řecku, většinu těch českých za aktuální Slovácko, předtím za Brno a Spartu. V ní získal dva tituly. „Vybavuje se mi hlavně poslední zápas proti Mostu. Vyhráli jsme 5:0, já dal dva góly, první na 1:0. Byl můj nejdůležitější, protože rozhodl o titulu,“ vzpomíná.
Antonín Barák mladší
Na San Siru jsem měl husinu, že jsem ani nemohl jít
Pro Tondu Baráka je fotbal smyslem života a jeho hlavní náplní. Díky tomu, že se mu maximálně věnuje už od svých čtyř let, dotáhl to v mladém věku až do Serie A. Kam povedou jeho další kroky?
Lucie Voňková
Začínala jsem proti Kadeřábkovi a Skalákovi
Doufá, že se s ženskou reprezentací někdy podívá na významný turnaj. Ani současnost však útočnici Lucii Voňkovou mrzet nemusí, vždyť hraje bundesligu za Jenu, před plnými tribunami. A zažila i angažmá ve Spartě a Slavii. Dost zážitků pro holku, kterou v pěti letech přivedl táta v Teplicích na společný trénink s chlapci. „Vyrůstala jsem s mladým Pavlem Verbířem a hrála proti klukům jako Kadeřábek, Skalák, Petrák a další v tomto silném ročníku 92,“ vzpomíná Voňková.
Michael Rabušic
Trénujte víc než ostatní, radí začínajícím fotbalistům Michael Rabušic
Mistrovský titul získal se Slovanem Liberec, zahrál si ale i italskou či maďarskou ligu a oblékl reprezentační dres. Svoje začátky a bohatou fotbalovou kariéru přiblížil útočník Severočechů Michael Rabušic.