Hygiena
Hygienou rozumíme dodržování zásad, které nás uchrání od nepříznivých vlivů prostředí ohrožujících naše zdraví. Pokud bychom to opět přirovnali k péči o auto, tak nejen že nám špinavé auto bude dělat ostudu, ale nečistoty škodí i fungování stroje, mohou se dostat mezi jednotlivé součástky, kde budou narušovat plynulý a hladký chod a auto tak poškozovat a více opotřebovávat. Stejně tak pokud budeme do auta lít znečištěné palivo či olej, může dojít k poruše a auto úplně vyřadit z provozu.
Obdobně bychom měli přistupovat i k péči o naše tělo a dbát na to, abychom do něj s potravou či nápoji nedávali něco, co naše zdraví může ohrozit a také se dostatečně starali o čistotu našeho zevnějšku.
Hygiena při konzumaci jídla a pití.
Stejně jako znečištěný olej neprospěje autu tak našemu tělu můžeme přivodit vážné komplikace snědením potraviny, která není hygienicky v pořádku, tedy například není řádně omytá či tepelně upravená. Dbejte tedy na omytí každého kusu ovoce či zeleniny a dostatečnou tepelnou úpravu při přípravě jídla, především masa. Také dlouhé skladování nedělá řadě potravin dobře, snažte se konzumovat čerstvou či čerstvě připravenou stravu. Velkým zdravotním rizikem jsou zkažené potraviny a to i ty, které se nám tak na první pohled nemusí zdát. Pokud tedy zapomenete v tašce připravenou svačinu, například namazaný chléb se šunkou, na který si vzpomenete až druhý den, tak ho již nejezte a vyhoďte. Také se vyhněte byť jen trochu nahnilému ovoci či zelenině, prošlým uzeninám, plesnivým marmeládám a podobně. Měli bychom sledovat a kontrolovat trvanlivost potravin a nekonzumovat ty, které jsou prošlé. Také tekutinám, které pijeme, bychom měli věnovat dostatečnou pozornost. Po napití mohou do zbytku tekutin v lahvi přecházet mikroorganismy z úst, které se tam mohou začít množit a nápoj znehodnotit. Proto noste na každý trénink čerstvě natočenou vodu či nově připravený nápoj.
A jak zabránit kontaminaci potravin?
Důležité je dbát na osobní hygienu a před jídlem či před každou manipulací s potravinami si řádně umýt ruce vodou a mýdlem. Zvláště sportovci se častěji stravují mimo domov, například před či po tréninku v šatnách nebo v dopravním prostředku, když jedou s týmem na zápas. V těchto situacích může být těžší zajistit dostatečnou čistotu rukou, a proto bychom na to měli být připraveni a svačinu mít zabalenou či nachystanou tak, aby šla sníst bez přímého kontaktu s rukou. Využít můžeme různé svačinové obaly či krabičky na jídlo, kam přidáme i lžičku či vidličku. Péči bychom měli věnovat i lahvi na pití, zvláště pokud v ní nenosíme pouze čistou vodu. Jídlo na zápasy ale i tréninky bychom měli plánovat, abychom nebyli odkázáni na obchod či občerstvení u hřiště, kde jednak nemusí být vhodná nabídka potravin natož v dostatečné kvalitě a hygienické nezávadnosti. Přemýšlet bychom měli nejen o způsobu skladování svačinek, tedy jak jídlo uchránit od styku s jinými předměty, například sportovním oblečením či kopačkami, ale také jak dlouho budeme svačin skladovat a v jakých podmínkách. Pokud se chystáme na zápas v létě, kdy jsou vysoké teploty, tak se vyhýbáme potravinám, které by se mohli zkazit, jako třeba šunka, maso, vajíčková pomazánka a podobně a také potravinám, které se mohou roztéci (např. čokoláda).
Osobní hygiena
Hygiena se samozřejmě netýká pouze konzumace potravin a manipulace s nimi. Naše zdraví může ovlivnit i řada dalších rizik. Dbejme tedy nejen na to, co a v jakém stavu dáváme do organismu, ale i jak se staráme o náš zevnějšek. Určitě se nebudeme cítit nejlépe v několikrát propoceném a špinavém dresu a atmosféru v šatně a naší reputaci rozhodně nezlepší vytažení našich zatuchlých ponožek a kopaček. Také použití sprchy po tréninku by měla být samozřejmost, která nás nejen osvěží, ale pomůže i rychlejší regeneraci po zátěži. Navíc při sportu a zvláště při fotbalu hrozí riziko odření či škrábnutí a při nedostatečné hygieně tedy infekce rány.
Dbejte tedy na dostatečnou hygienu, ať zbytečně neohrožujete své zdraví.