Pitný režim
Voda je hlavní a nedílnou součástí lidského těla, průměrně tvoří 50 – 60 % naší hmotnosti (u sportovců i více), u dětí 60 – 70 %, u kojenců dokonce i více než 80 %. Přibližně 60 % naší tělesné vody se nachází v tělních buňkách, 40 % se pak vyskytuje mimo buňky a tvoří tedy mezibuněčnou tekutinu či třeba krev či lymfu (mízu).
K čemu v těle potřebujeme vodu?
Voda v těle má velkou řadu funkcí. Je hlavní složkou krve a podílí se tak na jejích funkcích – rozvod dýchacích plynů, odvod oxidu uhličitého a metabolitů (odpadních látek), rozvod energie, živin, hormonů, enzymů a protilátek. Voda je tedy nepostradatelná pro naše tělo a to od procesu trávení potravy přes zajištění rozvodu látek, okysličování těla, fungování imunitního systému, termoregulace až po vylučování odpadních látek. A právě proto, abychom mohli zajistit všechny tyto nezbytné funkce, je třeba mít dostatečný a pravidelný příjem tekutin. Ten by měl především pokrýt ztráty, které jsou převážně vylučováním potu při regulaci tělesné teploty a moči při odplavování odpadních látek. Pitný režim nám tedy zajišťuje, že veškeré orgány mají dostatek tekutin na správné fungování. Dalo by se to přirovnat k oleji, který je nezbytný pro fungování každého auta, který promazává jednotlivá soukolí a zajišťuje hladký chod motoru. Bez oleje by se i sebelepší motor za chvíli zadřel a auto by nejelo.
Jak je pitný režim důležitý pro sportovce?
Samozřejmě důležitý je, a to ještě více než pro nesportovce, protože sportovec pracuje ve vyšších otáčkách, všechny procesy v těle probíhají ve zvýšené míře, pohybovou aktivitou se naše tělo zahřívá, což regulujeme právě vylučováním potu a tudíž i potřeba tekutin je vyšší. Sportovec by na svůj pitný režim měl myslet a plánovat si ho, není vhodné se spoléhat na pocit žízně, neboť to už je signál, že je v těle nedostatek tekutin. Snažte se tedy pít pravidelně, nezapomínejte na pití hned ráno a samozřejmě na každý trénink si připravte láhev s vodou a napijte se nejen před a v průběhu tréninku ale také po jeho skončení.
A co bychom měli pít?
Pro naše tělo je nejvhodnější čistá voda, tedy například ta z kohoutku. Ta by měla být základem našeho pitného režimu. Pro větší chuťovou atraktivitu můžeme do sklenky s vodou přidat plátek citrónu, pomeranče či třeba okurky nebo lístky meduňky či máty. Chybu také neuděláte ovocným čajem. V menší míře bychom měli zařazovat černý či zelený čaj či ovocné šťávy. Na trénink si klidně můžeme dopřát mírně ochucené tekutiny jako například naředěné ovocné šťávy, džusy či sportovní nápoje. Naopak vyhýbat bychom se měli sladkým limonádám, které obsahují spoustu cukru a upozaďují hlavní smysl tekutin a to hydrataci. Na trénink také nejsou vhodné sycené nápoje, které pomaleji přechází do těla, okyselují nás a zatěžují.
Kolik je vhodné denně vypít tekutin?
To je těžká otázka, protože záleží na spoustě faktorů. Předně je to teplota prostředí, ve kterém se pohybujeme, čím je vyšší, tím se více potíme a potřebujeme i více tekutin přijímat. Dále záleží na intenzitě a délce pohybové činnosti a také na naší strava, kterou můžeme denně přijmout klidně i jeden litr tekutin. Nicméně obecně můžeme říct, že pro běžný den nám stačí 30 ml tekutin na kilogram hmotnosti v dávkách přibližně sklenky vody, tedy 250 ml. Pozor ale, do tohoto množství se nepočítají tekutiny potřebné pro trénink, které mohou dosahovat i více než jeden litru navíc. Přesněji toto množství můžeme zjistit tak, že se zvážíme před a po tréninku a rozdíl hmotnosti je právě množství ztracených tekutin.
Pokud budeme více tekutin ztrácet než přijímat, dříve se dostaví únava, budeme podávat horší výkon nejen na hřišti, ale i ve škole a můžou se objevit křeče, přehřátí či zranění.
Nepodceňujme tedy význam pitného režimu a dopředu ho plánujme a pravidelně dodržujme. Jedině tak můžeme podávat maximální výkony na hřišti i ve škole a být zdraví.