Odchovanec pražské Sparty pochází z fotbalové rodiny, ve stejném klubu působili také jeho otec a bratr. V rudém dresu se stal třikrát mistrem nejvyšší domácí soutěže a v roce 2001 přestoupil do německé Borussie Dortmund, kde o rok později triumf v domácí soutěži spolu s reprezentačním kolegou Janem Kollerem zopakoval. Ve stejném roce se ve žlutočerném dresu probojoval do finále poháru UEFA. Od roku 2006 působí v londýnském Arsenalu, se kterým v sezoně 2013/2014 získal nejstarší klubovou trofej světa, anglický FA Cup.

Reprezentační dres obléká od roku 2000, zúčastnil se všech finálových turnajů, na které se od té doby národní tým probojoval a je držitelem bronzové medaile z Eura 2004. Brankou v barážovém utkání do sítě Norska rozhodl o premiérovém a dosud jediném postupu Čechů na světový šampionát. „To byl jeden z nejdůležitějších gólů, který jsem kdy v reprezentaci dal. Škoda jen, že jsem pak musel v nějaké sedmdesáté minutě střídat," vzpomíná.

O rok později, poté, co Pavel Nedvěd ukončil reprezentační kariéru, stal se novým kapitánem mužstva a s malou přestávkou, kdy jej kvůli zranění nahradil obránce Tomáš Ujfaluši, je jím dodnes.

Má syna Tomáše, zda-li se však i jeho potomek vydá fotbalovou cestou, zůstává prozatím otázkou. „Já ho nebudu vůbec k ničemu nutit. Nechám ho vybrat si svou vlastní cestu. Byl bych samozřejmě rád, kdyby kopat chtěl, ale uvidíme," říká reprezentační kapitán.

  • Trojnásobný mistr české ligy 1999-2001

  • Mistr Německa 2002

  • Účastník finále poháru UEFA 2002

  • Vítěz FA Cupu 2013/14

  • Bronzový na Euru 2004

  • Dosud nejdražší přestup z českého klubu do zahraničí