02.10.2014

Školáci se bavili v Roudném

Roudné: „Když oni mi nenahrajou,“ popotahoval klučík na minihřišti, kde hráli oranžoví proti modrým. „Davídku, musíš bojovat. Běhej! Snaž se,“ povzbuzovala ho opodál stojící učitelka. Pro páteční sportovní dopoledne, které pro 150 dětí z pěti mateřských škol uspořádal na svém stadionu divizní fotbalový klub Malše Roudné, moment hodně charakteristický. Mnohé děti od tří do pěti, šesti let se při něm poprvé potkávaly se sportem, o kterém se ne nadarmo říká, že vychovává. Když se nedaří, musí se zatnout zuby a bojovat. To je oč tu jde. Ať je člověku pět nebo pětadvacet či padesát.

Nakonec hned vedle to bylo vidět i slyšet.

„Len-ko, Len-ko! ... To-má-ši! To-má-ši!" povzbuzovali se kluci i holky při fotbalovém slalomu. Prokličkovat se na druhou stranu kolem žlutých met, předat míč, a další zpátky.

Sport je pro hravé, a ti malí špunti se do toho uměli na hlavním hřišti položit. Vedle, na dalších stanovištích, se házely auty, střílelo na branku, sprintovalo s míčem u nohy a také skákalo, běhalo, padalo. A halekalo a jásalo. V sousední Malšan Aréně s umělou trávou, si to pak prckové rozdali jako ve velkém klání na dvě branky.

A protože tu díky energetické společnosti E.ON stály i dva nafukovací skákací hrady, na nudu a prodlevy nebyl prostor, i když třeba některá stanoviště ještě nebyla volná. Velké školní třídy se totiž rozdělily na dvanácti, patnáctičlenné týmy, a tak si to každý z předškoláků užil. Ať už byl z mateřské školy v Roudném, Boršově nad Vltavou a těch českobudějovických v Papírenské ulici nebo rožnovské Základní a Mateřské školy Ludvíka Kuby.

Malšané celou akci, která se konala v rámci projektu Fotbalové asociace ČR nazvané Září - měsíc náborů, vzali opravdu za svou. To ocenil nejen Tomáš Maruška, šéf mládeže Krajského fotbalového svazu, ale i samotné učitelky mateřských škol. „Třeba v porovnání s radničním Dnem bez aut tady byla výborná organizace bez prostojů," říkala jedna z nich. Další ocenila velký prostor, který ji při minulé akci ve fotbalové hale chyběl, nové soutěže nebo zázemí. Hlavně ale nápad samotný, protože, jak se shodují, dětem chybí víc pohybu. Mnohé, jak je rodiče stále vozí auty, hůř zvládají už chůzi na delší vzdálenost. Proto se všechny školky snaží do svých aktivit zařazovat víc pohybu, cvičení a sportovních her.

U každého stanoviště na všechno dohlíželi hráči Malše, kteří mohli přijít, protože jim další vysoko školský rok začíná až v pondělí. Z divizního týmu tu byli třeba brankáři Dan Konečný s Martinem Bartyzalem, útočník David Růžička nebo obránci Daniel Lerch a Jakub Vogl. Pomáhal i správce a mládežnický trenér Jiří Vopelka. Toho potěšilo, že když se klučíků, co už uměli trefit balon, ptal, kde hrají fotbal, tak říkali, že v Roudném. Malšané totiž mají vedle 7 týmů mládeže v soutěžích také 2 družstva „baby fotbalu", kde jsou u trenéra Jiřího Filouše jen předškoláci, co se učí kopat do míče a zavazovat tkaničky. Tak se teď třeba objeví další.

„Kluci zvládli organizaci perfektně a moc jim děkuju. Nachystat akci pro tolik dětí není legrace. Na jejich dopravu jsme najali dva autobusy, pak připravit stanoviště, sehnat k nim lidi, připravit pro všechny děti tašky s odměnami, ke kterým jsme přidali také sportovní vysvědčení a dopis pro rodiče. Ještě, že máme v klubu lidi, co ve svém volnu tohle dobrovolnictví podstupují," říkal Libor Šolc, předseda Malše a hlavní organizátor. A také vstřícné partnery ve firmách E.ON, která ke skákacím hradům přidala i drobné odměny, a MADETA. Ta dětem věnovala 200 populárních Lipánků. Sladkostmi přispěl i Obecní úřad Roudné, sportovními publikacemi pak Jihočeská fotbalová.

Teď už je jen na rodičích, zda tuhle skvělou příležitost přihlásit svého potomka do fotbalového klubu, využijí. Ať už do roudenské Malše, českobudějovického SK Dynama, jehož trenéři mládeže se také byli na děti podívat, nebo kamkoliv jinam. Stačí si prostě vybrat ten pro ně nejvhodnější klub.

„Fotbal je zábavou. V úplných začátcích nemusí jít jen o něj, ale o všeobecný pohybový rozvoj, který je základem celoživotního zdraví a chuti hýbat se," říkal Tomáš Maruška, předseda Komise mládeže Jč. KFS.

FOTOGALERIE